Gastronomija u Hrvatskoj

23.1.2013.

Hrvatska je nadaleko poznata kao turistička zemlja raznovrsnih gastronomskih delicija i specijaliteta. U vrhunskim hrvatskim delicijama svake godine uživa sve veći i veći broj stranih turista.

Hrvatska je nadaleko poznata kao turistička zemlja raznovrsnih gastronomskih delicija i specijaliteta. U vrhunskim hrvatskim delicijama svake godine uživa sve veći i veći broj stranih turista. Prošle, 2012. godine Hrvatsku je tako posjetilo više od 12 milijuna i 300 tisuća turista te je zabilježeno više od 70 milijuna noćenja. Svi ti gosti bili su oduševljeni šarolikošću i kvalitetom hrvatske kuhinje bilo da se radi o ljubiteljima mesnih delicija, vegetarijancima, ili pak ljubiteljima zdrave mediteranske kuhinje i slastica. Vrhunski restorani diljem jadranske obale i unutrašnjosti nude uvijek svježu i vrhunski pripravljenu hranu. Osim u izobilju hrane, gosti se opuštaju i guštaju u najboljim bijelim i crnim vinima Europe. Brojke govore kako u hrvatskoj postoji više od 700 vrsta vina sa zaštićenim geografskim podrijetlom. Neka od najpoznatijih svakako su hrvatski Dingač koji je prvi dobio zaštitu zemljopisnog porijekla, istarska malvazija, bijeli i sivi pinot, traminac ali i brojna druga. Osim u vinima uživati se može i u vrhunskoj domaćoj rakiji, pivu, sokovima i mineralnoj vodi. Gastronomiju u Hrvatskoj najčešće djelimo u dvije skupine:


Foto izvor: www.pixabay.com
Autor: Samueles

1. Mediteranska - obalna gastronomija (Istra i Kvarner te Dalmacija i dalmatinska Zagora) koju karakterizira utjecaj Grka,Rimljana, Italije i Francuske.

2. Kontinentalna gastronomija (Lika i Gorski Kotar, Slavonija i Baranja te Zagreb i okolica) koju karakterizira utjecaj Turaka, Mađara i Austrijanaca.Gastronomija Istre i Kvarnera
Istarska i Kvarnerska kuhinja bazira se na zdravim mediteranskim specijalitetima i plodovima mora začinjenim raznim aromatičnim travama poput ružmarina, bosiljka i kadulje. Najpoznatiji specijaliteti Istre i kvarnera su:

Istarski pršut – koji se dobiva od svinjskog buta i zatim po posebnoj recepturi začinjuje te suši na buri. Poslužuje se tanko narezan uz ovčji sir i masline. Ujedino je simbol tradicionalne istarske kuhinje. Istarski Tartufi – koji će svaki istinski gurman ocijeniti sa čistom desetkom! Kažu kako su upravo istarski tartufi najbolji na svijetu. Spadaju u sami vrh ponude svih boljih restorana u Istri i na Kvarneru. Danas se priprema s raznim ribljim i mesnim jelima. Svakako trebate kušati škampi sa tartufima te biftek s ribanim tartufima.Divlje šparoge – koje su cijenjene zbog svojeg jedinstvenog okusa. Pripravljaju se najčešće s jajima ili raznim vrstama tjestenine. Krčka janjetina – mogi smatraju kako je upravo ova janjetina najbolja na svijetu. Zasluga ide raznom mediteranskom bilju koje raste na pašnjacima otoka. Spravlja se najčešće ispod peke uz domaći krumpir i razne vrste salata. – specijalitet koji se poslužuje u tradicionalnim zemljanim vrčevima. Sastojci od koji se pravi su crno vino, maslinovo ulje, prženi kruh te papar i šećer. Budući da je glavni sastojak vino, ako popijete ove tradicionalne istarske supe u većim količinama – nemojte sjedati za volan Vašeg metalnog ljubimca. :) Dimljene kobasice i ombolo s kiselim kupusom – kvarnerska delicija koja se priprema na žaru ili se kuha u vinu.

Od ostalih istarskih i kvarnerskih delicija treba istaknuti: gorbnički sir, slane srdele, istarski pešt, bakalar, razne morske ribe, škampi i školjke, njoki s gulašom od divljači, janjetina ispod peke, razne vrste povrća spravljenog na brojne načine te jela s roštilja.

Od slastica najpoznatije delicije su fritule i kroštule, suhe smokve ali i brojne druge slastice spravljene od kestena u kombinaciji s raznim voćem. Svi ljubitelji dobre kapljice u Istri i Kvarneru došli su na svoje. Istarska vina jedna su od najboljih u hrvatskoj. Svakako treba istaknuti: istarsku malvaziju, bijeli i sivi pinot, razne vrste muškata, ali i brojna druga. Osim u vinima uživati se može i u domaćoj rakiji i pivu.

Gastronomija Dalmacije i dalmatinske zagore
Gastronomija dalmatinske kuhinje temelji se na plodovima mora, svježoj ribi i povrću, maslinovom ulju te raznim dalmatinskim začinima poput lovora i ružmarina koji hrani daju poseban okus. Dalmatinsku kuhinju mnogi smatraju najdravijom na svijetu. Ne stvara pretilost, lako je probavljiva, sadrži omega 3 masne kiseline koje pozitivno utječu na srce i krvožilni sustav u ljudskom tijelu. Upravo je riba broj jedan jelo na tanjuru svakoga dalmatinca i restorana u dalmaciji. Riba se može pripremiti na gradele, brudet ili lešo. Također se može poslužiti i marinirana te usoljena poput slanih srdela koje su najbolje na otoku Pagu. Osim raznih vrsta riba tražena delicija su rakovi, školjke, škampi ali i hobotnica spravljena ispod peke te Brudet od jegulja. Od ostalih tradicionalnih dalmatinskih gastronomski delicija treba izdvojiti:

Dalmatinska pašticada – tradicionalno dalmatinsko jelo od goveđeg buta. Za pripremu su potrebna dva dana a pravi se na razne načine. Dalmatinski pršut – spravljen po posebnoj recepturi od svinjskog buta te sušen na buri. Služi se najčešće uz sir, masline, kapare ili svježu dinju.Paški sir – kojeg karakterizira tvrdoća, slanost te spcifičan okus i miris. Mnogi ga smatraju najboljim na svijetu!Ostala tradicionalna dalmatinska jela koja svakako trebate kušati su: razne riblje juhe, pašte-šute, artičoke, govedina na lešo sa salsom, riječne rakove i žabu. Kada je riječ o slasticama svakako kušajte čuvenu rapsku tortu, dubrovačku rožatu, starogradski paprenjak, fritule i rožata, splitsku tortu, kroštule, suhe smokve i marmeladu, grožđe i bademe. Svaki ručak ili večeru treba zaliti kapljicom vrhunskoga bijeloga ili crnoga vina. Upravo je dalmacija pravi raj za sve ljubitelje vina. Treba reći kako su prve sorte vina u dalmaciji zasadili još stari Grci i Rimljan. Hrvati su ih samo nastavili njegovati i unapređivati. Rezultat svega je prvoklasno crno i bijelo vino koje mnogi smatraju najboljim na ovim područjima. Najpoznatije sorte su: Dingač, Merlot crni, Plavac mali, dubrovačka malvazija, žlahtina, muškat i brojna druga. Osim u najkvalitetnijim vinima uživati se može i u vrhunskom domaćem pivu, rakiji i likerima.


Foto izvor: www.pixabay.com
Autor: cattalin

Gastronomija Like i Gorskog kotara

Zbog blagih ljeta, dugih i hladnih zima gastronomija Like i Gorskog kotara je vrlo kalorična, bogata okusima i mirisima. Prevladavaju jela od divljači te šumskih plodova. Za doručak se najčešće poslužuje sir škripavac, slanina s jajima ili pršutom od jelena ili vepra te slasni domaći uštipci. Nakon doručka na red dolazi ručak i razne juhe od divljači i šumskih plodova te kiseli kupus s kobasicama i slaninom. Kao glavna jela najčešće se služi domaća janjetina ispod peke i domaći krumpir, medvjeđi odrezak s njokama, pećeni zec, but od domaće srne, divlja svinja spravljena na razne načine, pećeni ili prženi puh, teletina i veprić ali i žablji kraci te domaća pastrva. Sve to najčešće prate razni umaci od gljiva kojih ima u izobilju, domaća salata od kupusa, luka i graha. Kada govorimo o slasticama svakako kušajte razne voćne salate od šumskoga voća, kupine, jagoda, malina, borovnica i brusnica. Osim u voćnim salatama uživati se može i u raznim savijačama od sira, jabuka i šumskoga voća te kremšnitama i palačinkama. Ponuda bijelih i crnih vina je vrhunska i šarolika. Uživati možete u sivom pinotu, graševini, bijelom i crvenom tramincu, rajnskom rizlingu, semillonu, silvanacu zelenom ali i brojnim drugima. Osim u vinima uživati možete i u raznim slatkim voćnim likerima, domaćoj rakiji, raznim vrstama piva ali i u čistoj hladnoj izvorskoj vodi.

Gastronomija Zagreba i okolice

Mnogi će reći kako je Zagrebačka gastronomija zapravo jedinstveni spoj kulinarskih delicija iz svih hrvatskih regija. Svi zagrebački restorani nude tradicionalne specijalitete specifične za svaku hrvatsku regiju. Tako možete uživati u istarskim i dalmatinski delicijama poput: hobotnice na žaru, dalmatinskoj pašticadi, škampima, čuvenim istarskim tartufima ali i u brojnim drugim plodovima mora. Ako ste pak ljubitelj kalorične, začinjene hrane onda Vam preporučamo domaću divljač iz Like i Gorskog kotara spravljenu na razne načine, jela s roštilja ali i tradicionalne slavonske specijalitete poput domaćih čvaraka, krvavice, kulena, kobasice, sarme i gulaša. Svakako trebate kušati i pečenu zagorsku puricu s mlincima, zagorske štrukle, Stubičku pisanicu, punjena teleća prsa, pećenku te samoborski kotlet i kotlovinu. O bogatstvu i šarolikosti zagrebačke kuhinje svjedoči i Zagrebačka kuharica Marije Kumičić iz 19. stoljeća.

Najpoznatija Zagrebačka delicija svakako je zagrebački odrezak – teletina punjena sirom i šunkom. Najčešće se poslužujue uz pomfrit i krišku limuna. Od ostalih tradicionalnih zagrebačkih delicija treba izdvojiti: špek fileki, svinjski buncek, vinski gulaš, brojna sezonska variva poput poriluka i graha, punjena paprika... Kada govorimo o slasticama i kolačima svakako kušajte tradicionalne zagrebačke savijače od sira i jabuka, paprenjake, samoborske kremšnite ali i brojne druge torte i kolače.

Ponuda vina u Zagrebu daleko je najbolja budući da nudi najbolja vina iz svih naših vinogorja. Uživati možete u istarskoj malvaziji, merlotu, cabernet sauvignonu, sivom pinotu, crnom plavcu s otoka Korčule, plavcu malom s otoka Hvara, dingaču s otoka Pelješca te đakovačkoj graševini, rajnskom rizlingu i brojnim drugim. Osim u domaćim vinima uživati se može i u svijetski poznatim vinima koji se nalazi u ponudi svakog boljeg zagrebačkog restorana i hotela. Osim u vinima uživati se može i u domaćoj medici, rakiji, domaćem pivu i likerima. Od brojnih zagrebačkih restorana izdvojil bi dva koja su po našem skromnom mišljenju najbolji. Okrugljak (www.okrugljak.hr) i Baltazar (www.restoran-baltazar.hr). Osim restorana i bogate tradicionalne gastronomske ponude Zagreb nudi i brojne pizzerije koje u ponudi imaju kako domaće pizze (slavonska) tako i najbolje strane (Margarita, Hawai, Mexicana...). Osim pizza kušati se mogu i jela talijanske kuhinje poput špageti bolonjez, lazanje forno, pasta forno...

Također se u ponudi nalazi i veliki broj trgovina brze prehrane (pečenjarnice, sandwich barovi, kebab barovi...). U gradu se nalazi i nekoliko McDonald's-a, kineski restoran te svjetski poznati KFC bar (Kentucky Fried Chicken).

Gastronomija Slavonije i Baranje

Slavonsku kuhinju karakterizira kalorična i jako začinjena hrana poslužena u velikim porcijama. Najpoznatija slavonska delicija svakako je slavonski kulen koji osim što simbolizira slavoniju – predstavlja i svjetski poznati brend. Pravi se od posebno biranog svinjskog mesa koje se potom sjecka ili melje te začinjuje s paprikom, bijelim lukom i drugim začinima. Nakon toga smjesa se puni u svinjsko slijepo crijevo koje služi kao ovitak. Zatim slijedi proces sušenja u pušnicama - laganim hladnim dimom. Nakon dimljenja kulen se stavlja u nekakvu hladnu i prozračnu prostoriju, najčešće je to tavan. Smatra se da je kulen spreman za posluživanje nakon pet do sedam mjeseci. Kulen se najčešće servira kao predjelo, tanko narezan uz domaći kravlji sir, domaću šunku te kiselo povrće. Koliko je cijenjen govori i činjenica kako se konzumira samo u rijetkim prigodama kao što su svatovi, rođendani, krštenja te se daruje samo u iznimnim prigodama. Osim kulena tradicionalno slavonsko jelo je i domaća dimljena šunka, čobanac, gulaš, riblji paprikaš, kotlovine, razni odresci punjeni šunkom i sirom, piletina spravljena na razne načine, domaća riječna riba (som, šaran, štuka, smuđ) koji se također mogu pripremati na tisuće načina. Svakako trebate kušati i slavonsku sarmu (mljeveno svinjsko i juneće meso začinjeno raznim začinima koje se mota u listove kiseloga kupusa te kuha na laganoj vatri), slavonske čvarke koje u slavoniji zovu „slavonski tartufi“, slavonske krvavice, kobasice, kulenove seke te švargl. Svakako kušajte i domaći slavonski ajvar koji se služi kao prilog ali se može mazati i jesti s kruhom. Kad je riječ i slasticama i desertima, svakako kušajte tradicionalne slavonske makovnjače, orahnjače, salenjake te broje savijače. Osim toga uživati možete i u raznim drugim kolaćima i tortama poput mađarice, čupavaca, princez krafni i čokoladnoj torti.

Istinski ljubitelji vina u Slavoniji i Baranji mogu uživati u raznim prvoklasnim crnim i bijelim vinima poput graševine, bijelog pinota, bijelog traminca, rajnskoj rizlinga, crnog pinota i frankovke...

Obavezno probajte i domaću slavonsku rakiju, razne likere i pivo.

Na kraju ovoga članka donosimo zaključak kako nismo bili niti u jednoj ovako površinski maloj zemlji a da se moglo kušati ovoliko raznolike hrane i pića. Dobrodošli u Hrvatsku - raj za sve istinske gurmane!